top of page

 Industriální estetika 

Tibor Mužík_28. 4. 2017

Vše začalo v podstatě beze mě. S prvotní myšlenkou totiž přišel Václav Ptáčník a jeho bratranec Štěpán Švec, moji dva kolegové. Štěpán s betonem pracoval už dlouho, formou zakázkové výroby.  Postupem času, ale zjistil, že by chtěl vyrábět
i vlastní výrobky, ne jen na zakázku. U piva o tom řekl Vaškovi a podnikatelský záměr byl na světě. Od počátku chtěli dělat velké věci, ale udělat formu třeba na stůl nebo umyvadlo je poměrně dost nákladné a tehdy neměli dostatek finančních prostředků. Přemýšleli tedy, co nejmenšího by šlo vyrábět z betonu, a tak vznikly šperky. Po půl roce, kdy na tom kluci makali sami, jsem se k nim přidal já a troufám si říct, že potom značka dostala trochu drive a štábní kulturu. 

Inspirace ani tak nebyla v kom, ale spíše v čem. Štěpán opravdu dokáže z betonu vytvářet zázraky. Takže byla k dispozici znalost a um netradiční technologie a velkou roli samozřejmě hrála motivace a chuť vytvořit z ní něco netradičního.

No a hlavním faktorem byla ta chuť dělat vlastní věci.

Na některé úkony jako je tisk na náušnice, výroba obalových materiálů, tiskovin atd. máme externí firmy. Mimo to si chod značky řídíme celou dobu sami.

Od designu šperků, výroby až po obchod. Ale musím se přiznat, že o Facebook se nám starají dvě šikovná děvčata. Přece jen se naše cílová skupina skládá převážně z děvčat.

Když si vzpomenu, jak vše kolem Industry Jewels vypadalo před dvěma lety, tak se musím smát. Přijde mi, že jsme sice celou značku posunuli za tu dobu někam výš, ale práce máme snad stále více a problémů taky. Ani jeden z nás se této značce nevěnuje na full time. Máme každý vlastní práci, která nás živí, takže Industry Jewels je stále startup. Ale i tak nám za ty dva roky přibylo plno zkušeností.

První problémy se dostavily v podstatě okamžitě. Jednalo se o vývoj betonové směsi pro odlévání náušnic. První směsi nebyly moc pevné a sprašovaly. Celý vývoj trval asi rok, momentálně máme skvělou, odolnou směs, která je čtvrtá v pořadí. Zároveň s vývojem jsme narazili na kupu věcí, s kterými nikdo z nás neměl zkušenosti. Tvorba webu, sociální média, tvorba tiskovin...a taky nám chyběl prostor, kde jsme mohli vše realizovat.

První ohlasy jsme zažívali na prodejních marketech po celé ČR. V tom jsou tyto akce úžasné. Děvčata vezmou naše šperky do rukou a hned nám řeknou, jestli dobrý a nebo špatný a proč. Ohledně úspěchů je to složité. Pořád máme pocit, že je potřeba dotáhnout hromadu věcí, vytvořit nové šperky atd. Sice nás lidi znají, za poslední rok máme za sebou i několik rozhovorů a článků, ale úspěšní dle nás ještě zdaleka nejsme.

Na konci minulého roku jsme se rozhodli, že se přestaneme účastnit designových marketů a soustředíme se na online prodej a prodej v kamenných prodejnách po ČR a Slovensku. Mimo to budeme navazovat spolupráce i s prodejnami v zahraničí.

Máme samozřejmě nějakou představu, co by se mělo s Industry Jewels do budoucna dít. Nicméně nevíme, nakolik je to naivní a vysněná představa, takže vám nemůžu nic moc prozradit. Snad jen to, že se teď budeme věnovat hlavně vývoji nových betonových šperků a konečně přibudou i šperky z jiného materiálu než je beton.  

Co nám tato zkušenost dala a dává? Krom šedin, které jsme před dvěma lety neměli, tak máme kvanta nových zkušeností. Důležité je, že se jedná o zkušenosti a přesahy mimo naše obory. Jsem produktový designér, ale naučil jsem se mnohé o tvorbě webu, technologiích výroby, marketingu a dokonce něco málo z obchodu. Velice si vážím i toho, že jsme za poslední dva roky poznali velice zajímavé lidi. Z mnohých se stali i přátelé.  

Často nám pokládají otázky ohledně vzniku startupu, ohledně motivace začít, ohledně toho prvního těžkého kroku. Víte, my do toho našeho ,,snu“ spadli rovnou po hlavě. Nikdo z nás nad tím nějak extra nepřemýšlel a prostě jsme na tom začali makat. Takže za mě? Stačí mít pouze chuť něco dělat, zkoušet a nad tím prvním krokem asi ani moc nepřemýšlet. Dnešní doba je skvělá, protože je otevřená jakémukoliv nápadu a projektu. Dokonce vzniká i velké množství projektů, které podporují startupy, ať už reklamou nebo finančně. A pokud náhodou nemáte nápad, tu nosnou myšlenku nebo produkt, tak to nemusí být nutně problém. Můžete se například přidat k už začínajícímu startupu a pomoct mu vašimi dovednostmi. Přesně jako to bylo v mém případě.

industryjewels.cz/cs/
www.facebook.com/IndustryjewelsDesignoveSperkyZBetonu/
bottom of page