top of page

Příběh „Konečně vývaru“ začal vlastně vtipem. Odstartovala ho dovolená ve Francii, na které jsem se potkal s pozdějším spoluzakladatelem Jardou Váchou. Během dlouhých letních večerů jsme zjistili, že oba rádi vaříme a že často narážíme na stejný problém, a to kde koupit poctivý vývar. Stávalo se nám totiž, že jsme si k vaření nakoupili kvalitní suroviny a při čtení receptu jsme narazili na klasické „a potom přilijte 0,5l hovězího vývaru“. Mohli jsme si vybrat ze dvou možností, buď založit na 3hodinový vývar a obědvat tím pádem u „večerníčku“, nebo použít přesolenou kostku plnou škrobu. Nebyli jsme líní uvařit si hovězí po Burgundsku či italské risotto, ale trávit 3 hodiny v kuchyni navíc přípravou vývaru už se nám prostě nechtělo.

 umění poctivého vývaru 

Jakub Gruber_18. 6. 2017

„Jaruna“ pronesl, že se do vaření a prodávání kvalitního vývaru budeme muset pustit my sami. Tomu jsme se se sklenkou vína v ruce a výhledem na oceán zasmáli. Nicméně jsme se tomu vtipu smáli čím dál tím méně. V den odjezdu domů jsme nakonec měli vymyšlený název projektu, první skici loga i naše

jedno-větné komuniké.

Týden na to už se odehrálo první ladění našeho pilotu – zeleninového vývaru, se kterým jsme chtěli nejprve otestovat zájem zákazníků. Jarda přizval svého „bráchu“ Honzu, který se chopil ladění receptury. Po několika experimentech jsme byli s naším prvním produktem spokojení a nemohli jsme se dočkat, až jej začneme nabízet v obchodech. Byli jsme ale dost naivní a o tom, co všechno výrobek musí splňovat, aby se mohl zařadit do sortimentu obchodů, jsme neměli ponětí. Proto jsme se spojili s Vysokou školou chemicko-technologickou, ve které se nás ujal Dr. Ing. Miroslav Čeřovský z Ústavu konzervace potravin. Ten nás výrazně posunul ve znalosti konzervace a trvanlivosti. Díky němu jsme se dozvěděli, jak vývar pasterovat tak, aby v něm zůstala cenná vláknina a přitom vydržel v chladu 60 dní.

Vývar jsme měli připravený k prodeji a tak zbývalo jen kontaktovat prodejce. Oslovili jsme franšízy s kvalitními potravinami a nemohli se dočkat, až odepíšou. Protože jsme měli pocit, že jsme opravdu vyplnili díru na trhu, vůbec jsme nepochybovali, že budou z vývaru nadšení. Nikdo z nich dodneška neodepsal.

Nebrali nás evidentně příliš vážně. Začalo nám také docházet, že spousta lidí vlastně neví, k čemu se vývar může využít. Mnohokrát jsme museli vysvětlovat, že jde o zdravý polotovar, základ na vaření, který si dokonce i sami dosolíte podle toho, jaké jídlo s ním vaříte. Kvalitní vývar měl u nás ještě před dvěma lety nulovou prodejní kulturu, kategorie čerstvého vývaru neexistovala. Tu jsme museli postupně vytvořit.

Změnili jsme tedy strategii a začali s osvětou. Na sociálních sítích jsme se soustředili na benefity vývaru a vaření z něj. Také jsme si definovali našeho pomyslného nepřítele: kostku.

Díky naší kampani začali přibývat fanoušci; naši budoucí zákazníci. Ve chvíli, kdy jsme jich na facebooku měli více než 3 tisíce, se nám začali ozývat sami prodejci. Začala také naše spolupráce s Rohlik.cz, který byl stejně jako my teprve na začátku. Ušetřený čas z vaření vývaru se krásně doplňoval s ušetřeným časem při online nakupování, takže jsme si hned plácli.

 

Spolu s uvedením kuřecího vývaru  na trh se objednávky ztrojnásobily.

Vývary se stávali čím dál populárnější, což bylo super, ale my jsme začali narážet na problém s jejich výrobou. Vařili jsme v pronajaté sdílené kuchyni Chefstarter, která je určená pro rozjíždějící se food projekty, ale nikoliv pro ty, které už jsou

víc než rozjeté. Měli jsme problémy s nedostatkem prostoru a se skladováním. Některé dny jsme vařili i do 3 hodin ráno a během dne jsme auty rozváželi věže přepravek s navařenými vývary.

Věděli jsme, že musíme najít partnera, který nám pomůže s výrobou i logistikou, abychom mohli náš projekt posunout zase dál. Příležitosti jsme hledali všude možně, nabídka spolupráce nakonec přišla z nečekaného místa. Na konferenci Start it jsme vystoupili před porotou, složenou ze zakladatelů úspěšných food projektů. Mezi nimi byl i Petr Borkovec, který nedávno spojil svoji sít My Food se sítí Sklizeno. Projekt se mu zalíbil natolik, že jsme se na místě dohodli na spolupráci. Díky tomu jsme navázali spolupráci s další firmou – Zdravé stravování, v jejichž kuchyni nyní vývary vaříme a která nám zajišťuje také logistiku.

Díky nové spolupráci se nám uvolnili ruce pro vyvíjení a  přípravu dlouho odkládaného třetího produktu – hovězího vývaru. Na jeho receptuře jsme tentokrát pracovali s největšími odborníky v branži – našimi babičkami. Mohli jsme se také více investovat do food akcí a ochutnávek, které pořádáme v našich prodejnách. O vývar projevil zájem také řetězec prodejen Globus, což nás velmi potěšilo. V současné chvíli se soustředíme na další novinky. Vrhli jsme se na 36-ti hodinový demi-glace a hotové „Konečně polévky“ – Marockou čočkovou a Fazolovou s trhaným kuřecím masem. Naše nové produkty  jsou nyní čerstvě v prodeji.

Konečně vývar se vyvíjí také dalšími směry – oslovují nás bistra a kavárny (např. Brixton Balls), které chtějí ušetřit čas s vařením vývaru a zároveň vařit poctivě. To byl od začátku náš cíl. Najít způsob, jak lidem šetřit čas a zdraví.  

Je to totiž business, který nikdy nevyjde z módy.

 

www.facebook.com/konecnevyvar

www.instagram.com/konecnevyvar

bottom of page