top of page

 Budeme růst a bavit se 
 spolu s našimi dětmi. 

Jmenuji se Jiří Marján a jsem zakladatel značky RePello®. Re pello pochází z latiny a znamená to „odrazit se“. Poprvé jsme se odrazili na podzim roku 2015 a představili naše jedinečné celoodpružené dřevěné odrážedlo.
Už dlouho před tím jsem snil o tom, že budu dělat kola. Dlouho jsem k tomu také neměl dostatek odvahy. „Vyrábět kola to je dost složité“, říkal jsem si. Nemyslím tím, že bych nevěděl jak na to. Měl jsem dostatek zkušeností z vývoje jízdních kol pro známé české značky jako je Author, Race Bike nebo Amulet, se kterými jsem spolupracoval na řadě zajímavých projektů. Vždy se ale jednalo pouze o koníček při studiu na Technické univerzitě v Liberci a při zaměstnání např. ve Škoda Auto, Lasvit nebo Dražice. Přišlo mi nereálné, abych mohl bez výrazných finančních prostředků začít vyrábět kola. Myslím skutečně vyrábět, a to rovnou v České republice, nikoli dovážet katalogová kola z Asie a lepit na ně svoji značku.

Jiří Marján_16. 2. 2017 

Rozhodující impulz přišel v roce 2013, když jsme s manželkou čekali dceru Josefínu. Napadlo mne, že pro ni udělám kolo – odrážedlo Model J™. Od začátku jsem věděl, že bude celoodpružené. Jako technik a cyklista vím, že celoodpružené kolo je pro člověka to nejlepší. Odpružení výrazně tlumí vibrace a zlepšuje jízdní vlastnosti kola. Odpružení má pro malé dítě i zásadní zdravotní aspekt – chrání klouby a páteř před škodlivými vibracemi a podporuje tak jeho zdravý vývoj. Na začátku projektu jsem oslovil svého kamaráda, špičkového slovenského designéra Pavola Mikuláše. Společně jsme téměř dva roky dávali dohromady finální podobu odrážedla. Mnohdy nebylo jednoduché skloubit designové a technické požadavky na finální produkt, ale myslím, že se nám to nakonec povedlo.

Po ukončení konstrukčních prací přišla na řadu výroba prototypu, na kterém se ověřovala funkčnost a životnost jednotlivých částí. Díky tomu, že jsme vývoji věnovali dost času, byl výsledek perfektní hned napoprvé. Pak přišla první série 3 kusů, které už začaly testovat děti. Následovalo testování ve zkušebně. Díky tomu, že je naše odrážedlo certifikováno jako hračka pro děti mladší 3 let, byly požadavky zkušebny velmi přísné. Kromě testování mechanické bezpečnosti při 50 kg zátěži se testuje i chemická čistota všech použitých materiálů. 

S rozjezdem výroby, ale i během vývoje samotného, mi mnohými cennými radami pomáhal můj táta, který je truhlář a má se dřevem bohaté zkušenosti. Já jsem strojař, takže to byly velmi důležité informace, které měly zásadní vliv na konstrukci dřevěného odrážedla. Prvních 40 kusů jsme vyrobili společně s tátou na malém CNC stroji, který jsem koupil z vlastní počáteční investice. Bylo to dost náročné a pracné. Vzpomínám si, jak jsem dva měsíce před uvedením odrážedla na trh strávil téměř nonstop v tátově dílně.

Reakce našich zákazníků a fanoušků nám dávají energii, která nás nabíjí do další práce. V tuto chvíli již pracujeme na větším šlapacím kole. Josefína roste a už nutně potřebuje „šlapací kolo“. Je to vlastně filozofie značky RePello®. Budeme růst a bavit se spolu s našimi dětmi.
Postavit se na vlastní nohy a začít podnikat chce hodně odvahy. Není to snadné. Každý den je novou výzvou a může to být vyčerpávající. Ale je to něco, co jako zaměstnanec nikdy nezažiješ. Pokud máš nějaký nápad, tak na nic nečekej a začni! Protože, když to nezkusíš, tak si to dřív nebo později budeš vyčítat, a to už může být pozdě…

Premiéru jsme měli na Designbloku 2015. Odrážedlo mělo velmi pozitivní ohlasy, díky svému designu a funkčnosti. Mnozí si odrážedlo rovnou objednali, a to nás nastartovalo. Byl to jasný signál, že to půjde. Dodnes mám rád výstavy, baví mne potkávat se s lidmi, poslouchat jejich reakce a dnes i zkušenosti. Na Designbloku 2016 se u našeho stánku zastavovali lidé, kteří Model J™ pořídili svým dětem a musím hrdě říct, že byli všichni moc spokojeni.

bottom of page