top of page

 REVOLUCE V AUTOMOBILOVÉM 
 PRŮMYSLU 

Celá myšlenka SmileCar vznikla v době, kdy se naše mateřská společnost LEO Express začala zamýšlet nad tím, co by se dalo udělat s auty, které zákazníci nechávají dlouhé dny na parkovištích okolo autobusových a vlakových nádraží. Co takhle zákazníkům dát možnost auta půjčovat, když jim právě někde stojí? To byl zcela první nápad, který začal formovat společnost SmileCar. Po několika týdnech rešerší jsme ovšem zjistili, že není žádný důvod omezovat tuto službu pouze na zákazníky LEO Expressu. Proto jsme se rozhodli vytvořit celorepublikovou platformu pro tzv. peer-to-peer carsharing, který funguje na principu sdílené ekonomiky. Spojuje lidi, kteří mají auto a nepoužívají ho každý den, s lidmi, kteří ho potřebují právě potřebují, anebo nemají auto, které vyhovuje jejich potřebám.

27. 7. 2017_Jan Charouz

„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých třiadvacet hodin někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven,“ uvedl Jan Charouz, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti SmileCar. Od nápadu po oficiální start služby nás dělil téměř rok, tvorba mobilní i webové aplikace, rozmýšlení veškerých kroků na začátek, plánování financí, marketingu, rozhovory s potenciálními zákazníky i majiteli vozů ... od jednoho člověka se náš tým rozrostl na 7 lidí a nespočetné posily ze strany LEO Expressu. Na konci března tohoto roku jsme pak službu finálně vypustili do světa. V současné době (srpen) má SmileCar stovky aut na půjčení a počet uživatelů v horizontu několika tisíc.

A jak vůbec celá služba funguje? Proces registrace probíhá jednoduchou, intuitivní formou skrze mobilní aplikaci či webové prostředí, a to bez zdlouhavého papírování, veškeré kroky probíhají digitálně. Po registraci si může zájemce vybrat vůz podle typu, vzdálenosti, ceny či hodnocení a vůz u majitele poptat. Tuto poptávku následně majitel vozu potvrdí, a pak již nic nebrání tomu, aby si mezi sebou majitel s řidičem vůz předali. Na místě předání se vůz nafotí a schválí se jeho stav. V momentě, kdy je vůz předán řidiči, se v aplikaci vytvoří speciální zelená karta s povinným i havarijním pojištění, která platí přesně na dobu půjčení. Majitel vozu se proto nemusí strachovat, že by platit případné problémy ze své pojistky, a řidič je krytý. Po půjčce opět řidič s majitelem schválí stav vozu a navzájem se v aplikaci ohodnotí.
Možná si říkáte, jaká auta u nás na SmileCar seženete, zde je tedy malá ochutnávka:

Koncem roku chceme být společností s největším virtuálním vozovým parkem v České republice a následně rozšiřovat platformu do okolních zahraničních trhů. Už žádné předražené leasingy nebo starosti se servisem, ani problém s autem na jedno využití. SmileCar věří, že skrze carsharing mohou lidé získat možnost mít po ruce vždy takové auto, které zrovna potřebují, navíc bez papírování, problémů, výrazně levněji než z klasické autopůjčovny a navíc ve Vašem nejbližším okolí.

www.facebook.com/smilecarcz

www.instagram.com/smilecarcz

bottom of page