top of page

Tomáš Reinbergr_15. 8. 2017

 Jak ze studentského 
 pokusu vznikla největší 
 amatérská liga v ČR? 

VAŠE LIGA - liga z nudy

 

Miluju squash. Miluju ho amatérsky už dlouho a hrozně si ho užívám. Nebylo to tak ale vždycky. Kdysi na VŠ jsem se najednou přistihl, že se na kurtu nudím. Zapadl jsem do stereotypu. Asi to znáte. Spousta z vás hraje stále se stejnými soupeři. Možná spolu hrajete tak dlouho, že už se dokonale znáte a ničím se nepřekvapíte. Předem čtete soupeřovu hru, předem běžíte tam, kam to Pepa hraje vždycky. Pryč je adrenalin a vzrušení.

Přesně to se stalo mně. Proto jsem založil vlastní amatérskou ligu jako takový pokus. Dneska má za sebou liga 10 let fungování, spoustu úspěchů i neúspěchů, a stala se z ní největší amatérská liga v ČR v daných sportech

(squash, badminton, tenis, ping-pong, beach a běhání). Poslechněte si její příběh.

Skvělý začátek


Vymýšlel jsem něco, co by spojovalo soupeře na stejné úrovni. Něco, co by vám dodalo každý měsíc 4 nové soupeře a vy zjistíte až na kurtu, jestli na něj máte nebo ne. Všichni si přece užíváme nejvíc ty nejtěsnější zápasy, kdy se rozhoduje až v posledních míčích. Milujeme tu euforii po takto těsně vyhraném zápase. Při takovýchto zápasech se nejvíce učíme a zlepšujeme.

 V některých centrech se hrály amatérské ligy, mě ale napadlo udělat jednu celoměstskou, kterou by mohli hráči hrát kdykoli a kdekoli. Obešel jsem tedy všechna squashcentra v Praze a dohodl slevy na kurty až 50 %.

Kamarádovi \„ajťákovi\“ jsem řekl, jestli mi neudělá web. Když na to vzpomínám, musím se smát. Vůbec jsem nerozuměl webům. Myslel jsem, že budu všem posílat každý měsíc skupiny a oni mně výsledky. Ještě, že mi to kamarád ajťák rozmluvil, jinak bych ještě doteď řešil první sezónu.

S fungujícím jednoduchým webem jsem potom vytiskl primitivní černobílé letáčky a se Šárkou (přítelkyně, dnes žena) s nimi zaplavil VŠE. Když se do ligy přihlásilo 200 lidí, řekl jsem si, že by z toho mohlo něco vyrůst. Dneska už je liga otevřená všem věkům a úrovním. Šárka si ze mě dodnes dělá srandu, že jsem založil ligu proto, abych měl koho porážet a na kom si masírovat ego :).

Začátek byl tedy překvapivě dobrý, všechno ale nešlo dál tak hladce.

Rozvoj a neúspěchy


Ligu jsme začali rozšiřovat. Nejdříve z VŠE po celé Praze a dále ze squashe i na badminton a tenis. Po Praze přišlo na řadu Brno a Plzeň. Velmi pečlivě jsme se věnovali vychytávání systému ligy a funkcí na webu. Ligou jsme trávili veškerý čas, který nám ke studiu zbýval. Další postup jsme ale trochu přepálili.
 
Po dostudování jsme se v jediném roce rozhodli pro nové stránky a zároveň se rozšířit ze 3 měst do 11 největších v ČR. Web byl sice krásný, ale vzal nám rok klidného spánku a neuvěřitelné množství energie. Navíc nás stál statisíce, což naše fungování na chvíli zpomalilo. Expanze do 11 měst se také úplně nepovedla, ukázalo se, že v menších městech liga funguje těžce a museli jsme některá zavřít. Experimentovali jsme se sporty jako stolní fotbálek, bowling a pingpong, ale nenašli jsme pro ně dost hráčů a tak jsme také jen vyhodili energii. Zkusili jsme BUSINESS LIGU – ligu pro firmy, ale nechytla se.

Na druhou stranu, vytrvali jsme a přineslo to ovoce. Hráči si zřejmě naší poctivé práce cení, a tak jsme se stali největší amatérskou ligou v ČR (v našich sportech). Hraje u nás nyní 2000 hráčů. Bereme to jako velký závazek, na VAŠÍ LIZE makáme a budeme makat dál. Do webu jsme vložili hodně peněz i úsilí a jsme hrdí na to, jaké funkce vám můžeme nabídnout. Navíc nyní pracujeme na nové verzi webu a chceme ji představit v roce 2018. Za naše fungování prošlo ligou 20.000 hráčů a vytvořila se celá sportovní komunita. I přes neúspěchy v minulosti máme já i náš tým stále sen udělat z ligy něco velkého, vytunit ji k dokonalosti a třeba i rozšířit do zahraničí.

 

Více o VAŠÍ LIZE:

- web: http://www.vaseliga.cz/cz/

- Facebook: https://www.facebook.com/vaseliga/

bottom of page