top of page

Od mala jsem rád chodil bosky, mnohdy i tajně, aniž bych věděl, proč se mi to tak líbí. Svou zálibu jsem skrýval, chodil jsem naboso jen zcela sám a pokud se stalo, že jsem šel bos na veřejnosti, styděl jsem se, připadal jsem si jako blázen, podivín.

V roce 2013 se mi však dostala do rukou kniha „Naboso aneb 50 důvodů, proč zout boty“. I zjistil jsem, že nejsem blázen a že všechny ty příjemné pocity z chůze naboso jsou vědecky odůvodněny. A ze dne na den jsem shodil boty a od té doby žiju celoročně naboso – v létě, v zimě, ve městě, v přírodě, pořád.

Lidé se mne často ptali, proč chodím bos. No a abych to nemusel pokaždé vysvětlovat, sepsal jsem osvětový letáček, který jsem zvědavcům rozdával či oskenoval do diskuzí a soc.sítí. Později jsem založil jednoduché informační stránky o chození naboso, www.TuristikaNaboso.cz.

Postupně jsem tyto stránky rozšířil i o služby. A vývoj šel dál… Dnes (2017) tyto stránky patří mezi pár nejlepších bosých stránek v ČR, pokud ovšem nejsou – musím se pochválit – úplně nejlepší ☺ . Je zde totiž i rozcestník na nejrůznější bosé činitele, soupis odborných pramenů, apod. Dělám přednášky, organizuji výlety, provozuji bosou dílničku, učím chůzi ve střepech a ve žhavém uhlí, navrhuji hmatové chodníky a poskytuji poradenství. Organizuji Mezinárodní den turistiky naboso a navrhuji hmatové stezky. O bosé chůzi jsem napsal knížku, točím (amatérský) film a jsem autorem i Metodiky turistiky naboso pro Klub českých turistů či Školního desatera pro pobyt naboso (vč. konzultace s ministerstvem školství). Mám vlastní prezentační pultík a reklamní pera. Vyfotil jsem se s Bosým Tedem, hrdinou z knihy Zrozeni k běhu, byl jsem hostem v divadle Kampa na pořadu DUŠE K. u p. Jaroslava Duška a od exprezidenta Prof. Klause mám potvrzeno, že bosá chůze je zdravá… V bosých nohách mám i vysokohorskou turistiku – Sněžka, Králická Sněžka, Praděd či rakouské Alpy (bosé horolezení - via ferrata na Hochkogel).

Jsem zaměstnán u firmy Naboso s.r.o. (www.naboso.cz), která prodává bosé (barefoot) boty a tamtéž jsem i lektorem zdravé chůze v pohybové klinice. Bosými aktivitami se nyní částečně již i živím.

Takže vidíte příběh, jak se během 4 let stal z osamoceného blázna a podivína jeden z lídrů bosého hnutí v ČR ☺.

Nově se vrhám na ještě vyšší level – v r. 2017 poprvé organizuji zcela přirozený pravěký pobyt Tlupa – totální únik z hektické civilizace.

 Turistika naboso 

 správný krok ke zdraví.

Mgr. Igor Slouka_6. 4. 2017

bottom of page